Historie

V životě Jasona Kaye, frontmana kapely Jamiroquai, hrála hudba velkou roli již odmalička. Jeho matka Karen byla totiž jazzová zpěvačka a brala svého syna s sebou na cesty do míst po celém světě, kde účinkovala. Když bylo Jayovi 13 let, přestěhovali se do Londýnské čtvrti Ealing a v sedmnácti kvůli neshodám od matky odešel a žil v londýnských ulicích.

Své vlastní hudební plány začal uskutečňovat v roce 1992, kdy založil skupinu Jamiroquai a spolu s kamarádem Toby Smithem vytvořili první singl, When You Gonna Learn?, který vydala nezávislá londýnská společnost Acid Jazz. Singl vzbudil příznivý ohlas v tehdejší undergroundové scéně a následoval velký úspěch kapely, podpořený i účastí takových jmen jako Brand New Heavies a Young Disciples, kteří singl When You Gonna Learn? zremixovali. Také první koncerty Jamiroquai měly úspěch, a tak Jay Kay zanedlouho dostal od Sony nabídku smlouvy na osm alb. První deska s názvem Emergency On Planet Earth, která vyšla v roce 1993, se v Anglii brzy stala platinovou, byla oceňovaná také kritikou a upozornila tak na Jayův výjimečný talent.

Ve svých písničkách Jay kriticky vyjadřoval k aktuálním problémům a otevřeně dával najevo své názory ohledně neschopnosti politiků, problémů životního prostředí nebo lidské lhostejnosti. „Nesmíme se pouze smířit s tím, co máme – všichni můžeme být také něčím užiteční, i když jen nějakou maličkostí. Všichni jsme nedílnou součástí celku,“ řekl tenkrát Jay Kay. Co se týče muziky, zakládali si na živé hudbě bez počítačů. To je podle Jaye hudba, která jako jediná má budoucnost, a ne žádné sezení před obrazovkou.

Jay a jeho kapela rozjeli svou kariéru velmi slibně a stali se jednou z nejoriginálnějších skupin počátku 90. let. O rok později, 17.10.2004, pak Jamiroquai vydávají svoji druhou desku s názvem The Return Of The Space Cowboy. Jay Kay, kterému je v této době 24 let, ve svých textech opět upozorňuje na celosvětové problémy, například písnička Manifest Destiny je o vážné situaci domorodých severoamerických indiánů, Just Another Story zase o bezdomovcích. Celkově jsou však texty na druhém albu osobnější než texty u předchozí desky. Jak řekl Jay Kay, „koncertoval jsem, skládal jsem písničky a zažíval takzvaný „úspěch“, který není úplně skutečný, ale po jeden rok se stal mojí realitou. Na albu je spousta věcí, které se mi tenkrát honily hlavou, ale také to, co všichni vídáme ve zprávách.“

Hudebně je Space Cowboy propracovanější a objevují se na něm prvky všech možných hudebních žánrů od bluesových na Half The Man například po jazzové na Morning Glory. Podle Jayových slov byla tato deska trochu uspěchaná a písničky dostaly svou konečnou podobu až během turné. Kapela také trochu pozměnila své obsazení, k zakládajícím členům Jasonovi Kayovi, Toby Smithovi, Stuartu Zenderovi a Wallisovi Buchananovi se přidali bubeník Derrick McKenzie a perkusista Sola Akingbola.

V roce 1996 vychází album Travelling Without Moving. Tato deska je komerčnější a chytlavější než předchozí dvě, melodie písniček jsou výraznější. Tímto posunem, vzdálením se od undergroundu, dosáhli Jamiroquai svého do té doby největšího úspěchu, ovšem zda se tak stalo ve prospěch jejich hudby, na to se názory fanoušků často rozcházely. Pravdou však zůstává, že jim singly jako Virtual Insanity, Cosmic Girl nebo Alright přinesly ještě větší popularitu a v USA získali čtyři MTV Awards a Grammy. Virtual Insanity, podpořená navíc originálním videoklipem s mnoha oceněními, je pravděpodobně nejúspěšnější písničkou Jamiroquai vůbec. Pojednává o nebezpečí moderních technologií a klonování lidí a objevila se na pultech v ten samý den, co byly zveřejněny zprávy o narození první klonované ovce Dolly.

V dalším roce byli Jamiroquai pověřeni napsáním songu na soundtrack k filmu Godzilla a zatímco film byl propadák, píseň Deeper Underground se dostala na první příčky hitparád. Před vydáním čtvrté studiové desky opouští kapelu baskytarista Stuart Zender. Roku 1999 vychází dlouho očekávaná Synkronized, které se prodalo přes 4 miliony kusů, a to díky úspěchům singlů Canned Heat, Black Capricorn Day nebo Supersonic, která je posledním songem, v němž se objevuje zvuk didgeridoo Wallise Buchanana. I tuto desku provázely nominace na různé ceny, kapela získala třeba ocenění World Music Award za nejlepší britskou skupinu.

Pátou studiovou deskou Jamiroquai je A Funk Odyssey s pilotním singlem Little L, která vyšla v roce 2001, a to přímo v osudové datum 11. září. Jay Kay ten den spal v new yorském hotelu a prý dokonce plánoval návštěvu WTC. Jako nový prvek muziky Jamiroquai se na tomto albu objevily doprovodné ženské vokály, které nazpívala mj. i populární R&B zpěvačka Beverley Knight. Za dva roky po vydání páté desky natočili Jamiroquai své první koncertní DVD s názvem Live in Verona, na kterém je záznam z koncertního turné k A Funk Odyssey, v rámci kterého se Jay Kay a jeho kapela v červnu 2002 poprvé představili i u nás v České republice.

V roce 2005 Jamiroquai vydávají svoji v pořadí již šestou řadovou desku s názvem Dynamite. Pilotním singlem se stala Feels Just Like It Should, která měla Jamiroquai ukázat také z té tvrdší stránky, a vynesla skupině jejich druhou nominaci na Grammy. Při přípravě desky Jay Kay odjel do Ameriky, aby zde hledal inspiraci a získal co nejlepší spolupracovníky, a hodně ho ovlivnil hlavně pobyt v Los Angeles. Písničky vznikaly a byly nahrávány po celém světě – ve Španělsku, Itálii, Kostarice, Skotsku, New Yorku, Los Angeles a v Jayově vlastním nahrávacím studiu v Buckinghamshire. Album prý skupina nahrála celé živě a teprve potom digitálně upravili a dodali tvrdší zvuk. Po dvou velmi osobních deskách, Synkronized a A Funk Odyssey, se zde Jay Kay v textech opět vrací k aktuálním společenským tématům, například v písničkách World That He Wants nebo Starchild.

O rok později vychází kolekce singlů Jamiroquai pojmenovaná High Times Singles 1992 – 2006, kde objevily i dvě nové písničky, Radio a Runaway. K tomuto datu má již za sebou více než dvacet milionů prodaných desek a pět velkých celosvětových turné. Toto je poslední deska z Jayovy smlouvy na osm alb se Sony, a jak sám říká, rozhodl se uzavřít jednu kapitolu s Jamiroquai a začít kapitolu novou.


Co znamená název Jamiroquai?

Název Jamiroquai je odvozen od indiánského kmene Irokézů. Jay totiž oceňuje filosofii tohoto kmene a hlavně jejich úctu a vůbec kladný vztah k přírodě, se kterým se ztotožňuje. V bookletu k albu Emergency On Planet Earth Jay Kay napsal svůj vzkaz „všem domorodým Američanům a hlavně Irokézům“, že jméno pro skupinu „je použito s nejvyšším možným respektem k vám všem, protože vím, že vy máte pravdu. Cítím a doufám, že mi rozumíte; mějte vždy na paměti že existuje mnoho bělochů, kteří mají stejná přání jako vy a všichni vaši bratři a sestry po celé zemi, která patřila kdysi vám.“ Ke slovu Iroquai pak přidali ještě JAM, protože velkou část jejich hudby představovalo v době jejich vzniku právě jamování.

zpět